Havlusuz çeyiz olur mu?

Çeyizin anlamını, kültürümüzdeki önemini bilmeyen yoktur. Arapça cihāz sözcüğünden gelen çeyiz en basit tanımıyla gelin için hazırlanan her türlü eşya demek. Henüz kız çocuğu evlenecek yaşa varmamışken başlayan çeyiz hazırlıkları evlilik kararının alınmasıyla birlikte tamamlanır. Çeyizin içinde evlenen çiftin ev hayatı içindeki ihtiyaçlarına yönelik ev eşyaları yer alır. Eskiden nakış işlemeler, oyalı havlular, dantel örtüler gibi el emeği ürünlerin ağırlıkta olduğu çeyizler de günlük hayattaki alışkanlıklarımızın değişiklik göstermesiyle farklılaştı.

Biz de yaklaşan yaz aylarıyla birlikte düğün sezonunun da açılacağını düşünerek bu yazımızı çeyizlere ve dolayısıyla çeyizlerin olmazsa olmazı olan havlulara ayırdık. Eğer siz de bir evlilik sürecine girdiyseniz ve çeyiz hazırlıklarına başladıysanız size önerimiz ihtiyaçlarınızın bir listesini çıkartmanız olacak. İhtiyaç listenizi oluşturduktan sonra bütçenizi ve hangi kalemlere ne kadar bütçe ayıracağınızı hesaplamanızda fayda var. Listenizi oluştururken öncelikle gerçekten ihtiyaç duyacağınız ürünlere yer vermeye dikkat edin. Dekoratif ürünler, aksesuarlar ve yedek olarak alacağınız ürünlere, evinize yerleştikten sonra daha kolay karar verebileceğinizi unutmayın. Oluşturacağınız bu liste, hem bütçenizi kontrol etmenizi hem de daha sağlıklı bir alışveriş yapmanızı sağlayacak.

Listenizi oluşturdunuz ve sıra geldi havlulara… Bir evin olmazsa olmazı olan havlu ve bornozları seçerken karşınıza pek çok farklı alternatif çıkacaktır. Bu havluları çok sık kullanacağınız için kaliteli bir havlu almaya özen gösterin. Kaliteli bir havlunun fiyatı biraz daha yüksek olsa da bu havluların daha uzun ömürlü olacağını ve sizi tekrar tekrar alışveriş yapmaya zorlamayacağını unutmayın. Bir kaç yıkamada renklerini kaybeden, nem çekme özelliği iyi olmadığı için banyonuzda devamlı ıslak duran bir havlu hem görünümü bozacak hem de sağlığınız açısından tehdit oluşturacaktır.

Eğer siz de halihazırda bir çeyiz sandığına sahipseniz veya kendiniz el emeği göz nuru havlular işlediyseniz öncelikle sahip olduğunuz havluları gözden geçirin. Nakışlı havlu kenarları, dantel oyalarla süslenmiş havlular oldukça emek gerektirdiğinden elbette çok kıymetli ve zarif. Ancak bugün yaşadığımız hayatlar çoğu zaman bir koşturmaca içinde geçiyor. Bu durum, evde konfor duygusunu yaşatan ürünlere yönelinmesine neden oluyor. Eskiden uygulanan, günlerce çeyiz sergileme adetlerinin de değişmesiyle birlikte, çiftler gösterişli ürünler yerine, günlük yaşamlarında rahat kullanabilecekleri ürünleri tercih ediyor. Günlük kullanım ve cildinize teması düşünüldüğünde havlu seçimleri de oldukça önem kazanıyor. Eğer işlemeli, dantel detaylı veya nakışlı havluları seviyorsanız kendiniz bu havluları işleyebilir veya hazır çeyizlik havlular arasından seçim yapabilirsiniz. Ancak bu havluları sık yıkamak, yıpranmalarına neden olacağından, günlük kullanım için ayrıca havlular seçmeniz gerekecektir. Nakışlı, işlemeli havluları misafir havlusu olarak değerlendirebilir veya dekorasyon amaçlı kullanabilirsiniz. Ancak alışverişinizi yaparken günlük kullanım için daha dayanıklı, sık yıkamada yıpranmayacak, renkleri bozulmayacak havlular da tercih etmeyi ihmal etmeyin.
Havlularınızı seçerken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da banyo dekorasyonunuz. Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi banyo dekorasyonunuz havlu seçimlerinizde etkili olacaktır. Banyo aksesuarlarını ve paspas gibi tekstil ürünlerini oldukça modern seçerken boncuk işlemeli bir havlu banyonuzun görünümünü değiştirecek, yaratmak istediğiniz havayı bozacaktır. Bu nedenle belirlediğiniz temaya sadık kalarak havlu seçiminizi yapmanızda yarar var. Eğer nakış işlemelerin havluya kattığı zarafetten vazgeçemiyor ancak modern banyonuzla da uyumlu havlular arıyorsanız, havlu.com koleksiyonundaki Toscana serisini incelemenizi öneririz.

Bornoz seçimini yaparken de tıpkı havlularda olduğu gibi yüksek su çekme özelliği olan, doğal ürünleri tercih etmenizde yarar var. Bornozların şık görünmesini istesek de fazla nakışlı veya desenli bornozların büyüsüne kapılmak yerine sunduğu konfora odaklanmakta yarar var.

Havlu alışverişinde dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da havluların sayısı olacaktır. Her birini çok beğenerek aldığınız havluların hepsini banyoda kullanmak istediğinizde, bir görüntü karmaşasına neden olacaktır. Eşinizle ayrı ayrı havlular kullanacağınızı düşünerek havlu ve bornoz seçimlerinizi birbiriyle uyumlu ve yedekli olarak yapmanızda yarar var. Eğer kaliteli bir havlu seçimi için dikkat etmeniz gerekenlerle ilgili fikre ihtiyacınız varsa bu konuda daha önceden yazmış olduğumuz yazıyı okuyabilirsiniz.