Havlular hakkında hiç konuşulmayan ama uyulması beklenen 6 kural!

Hakkında hiç konuşulmaz ama misafir de olsanız, ev sahibi de olsanız, sporda veya saunada da olsanız, kısacası havlunun olduğu her yerde, sosyal açıdan kabul görmüş bazı havlu kurallar geçerlidir. Yetiştiğimiz kültüre ve ülkeye göre değişiklik gösteren bu tip kuralların bazılarını zor yoldan öğreniriz, bazılarına ise çocukluğumuzdan itibaren hakimizdir. İşte bu kuralların genel geçer olanlarından bazılarını sizler için kaleme aldık, okuyun bakalım içlerinde sizin evdeki kurallarınız da var mı?

Ev Sahibiyseniz…

Öncelikle ev sahiplerinden başlayalım. Ev sahibiyseniz, misafirleriniz için el havlusu ve banyo havlusunu hazır tutmanız beklenir. Bu havlular, banyoda sizin havlularınızın bulunduğu yere değil de ya lavabo kenarına ya da banyonuzdaki çamaşır makinesinin veya sehpanın üzerine konur. Tabi ki misafirin kaldığı odaya koymak da bir seçenek. Misafirin el havlusunu değil ama banyo havlusunu yanında getirmiş olması da hoş karşılanan ve anlaşılabilir bir durumdur. El havlusunu da yanında getirmişse, ev sahibi biraz içerlenebilir.

Misafir misiniz?

Önceden uyaralım, misafirseniz misafirliğinizi bilmeniz gerekebilir, çünkü bazı ev sahipleri çok hassas olabilir. İlk kural, ev sahiplerinin havluları asla kullanılmaz. Bu havluların banyodaki yeri bellidir, lavabonun yanındaki askıda, raflarda veya kapı arkalarındaki askılarda olabilir. Banyoya girince şöyle bir sağa sola bakının, sizin için eğreti bir yere bırakılmış olan havlular illa ki gözünüze çarpacaktır. Çok çekingen bir misafirseniz, ev sahibinden havlu isteyemeyebilirsiniz, işte o zaman nasıl kurulanacağınız tamamen hayal gücünüze kalmış demektir.

Dekoratif Havludan Uzak Durun

Bazı banyolarda, dekoratif amaçlı kullanılan, üzerinde desenlerin veya yazıların olduğu havlular mevcuttur. Bu tip havluların banyodaki konumları itibariyle, misafir havlusu olup olmadığı hakkında fikir edinmek zor olabilir. Burada yine iki seçeneğiniz var, ya ev sahibine danışılacak ya da yine hayal gücünüze.

Islak Havlular

Kullanımdan sonra ıslanan havlularınızı ortalıkta bırakmayın, banyodaki herhangi bir yere asmayın veya çamaşır makinesinin içine atmayın. Ev sahibinizin kendine ve havluların türlerine göre oluşturduğu bir yıkama sistematiği olabilir. Havlunuzu ya çamaşır sepetine atın ya da ev sahibinize danışın. Aman dikkat, burada hayal gücüne yer yok.

Şekilli Havlular

Sosyal medyanın bize sağladığı nimetler sayesinde, tavşana, ördeğe veya bilumum şekle benzeyecek şekilde katlanmış havlularla karşılaşabilirsiniz. Elinizi bile sürmeyin. Onlar dekoratif amaçlıdır ve asla kullanılmaz.

Kağıt Havlu

Sizin için misafir havlusu hazırlanmışsa bile eğer seçenekleriniz arasında kağıt havlular mevcutsa, seçiminizi kağıt havludan yana kullanın. Kağıt havlular hem daha hijyeniktir hem yanlış havluyu kullanma riskinde kurtulmuş olursunuz hem de ev sahibine daha az iş çıkarmış olursunuz. Biliyorsunuz en iyi misafir, az iş çıkaran misafirdir.
Minik bir hatırlatma: Bu kurallar hakkında genelde konuşulmasa da, uyulması beklenir, dolayısıyla uymayanlar hakkında konuşulabilir.