6 Farklı Peştamal Kullanımı

Anadolu kültürüyle özdeşleşen ve hamamların vazgeçilmezi peştamal tarih boyunca farklı amaçlarla kullanılmış olsa da son yıllarda kullanım amaçları daha genişledi ve çeşitlendi. Artık alışageldiğimiz peştamallar da farklılaşarak, banyolardan plajlara kadar uzanan pek çok farklı yerde karşımıza çıkmaya başladı.
Pamuk, keten, bambu gibi farklı materyallerden, farklı desen ve renklerde üretilen peştamallar, tendeki hoş hissiyatı nedeniyle havlulardan ayrılıyor ve bu nedenle pek çok kişi tarafından çok seviliyor. Elbette tercih edilmesinin nedenleri arasında, içeriğine ve dokuma özelliklerine bağlı olarak yüksek su çekme özelliği olması, hızlı kuruması, hafif ve kolay taşınabiliyor olması da yer alıyor.
Havlulardan çıkıp hayatımızda daha fazla yer kaplayan peştamalları siz de seviyor ve daha farklı değerlendirmek istiyorsanız işte size 6 farklı kullanım önerisi…
1- Havlu yerine peştamal
Banyo havlularından ya da bornozlardan sıkıldınız ve bir değişiklik mi arıyorsunuz? Ya da yaz sıcağında bornoz kullanmak yerine daha hafif bir kurulanma yöntemi tercih edenlerden misiniz? O zaman banyolarda peştamallara yer açın. Hafif ve hızlı kuruma özelliği sayesinde rahatsız edici ıslaklık hissini yaşamayacağınızpeştamalları plajlarda da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Az yer kaplaması nedeniyle seyahat sırasında büyük kolaylık sağlayan peştamalları seçtiğiniz mayonuza göre farklı renklerde kullanabilir, plaj çantanızda kolaylıkla taşıyabilirsiniz.
2- Plaj elbiselerinden sıkıldıysanız peştamal denemeye ne dersiniz?
Plajlarda peştamal ile kurulanmanın ne kadar konforlu olduğundan söz etmiştik. Peki peştamalı elbise olarak kullanmaya ne dersiniz? Denizden çıktıktan sonra, ıslakken üzerine giyeceğiniz bir elbise veya pareo yerine peştamalı sararak basit bir elbiseye dönüştürebilirsiniz. Ne kadar şık bir elbise yaratacağınız artık sizin hayal gücünüze kalmış.
3- Desenlerini çok sevdiğiniz o peştamal neden kanepenizi süslemesin?
Kanepelerimizi renklendirmek için kullandığımız throwlar için kış aylarında örgü, kadife, moher gibi pek çok farklı seçenek var. Ancak havaların ısınmasıyla birlikte tüm tekstil ürünlerinde tercih edilen kumaşlar baştan aşağı değişiyor. Ağır kumaşların yerini keten, pamuk gibi hafif ürünler alıyor. Desenlerini beğendiğiniz, evinizin genel dekorasyonuyla uygun olan peştamalları seçerek kanepelerinizde kullanabilirsiniz. Nemi çekme özelliğine sahip peştamallar sizi terletmeyeceği gibi kolay yıkama özellikleriyle günlük kullanımda da hayatınızı kolaylaştıracaktır.
4- Masaları peştamallar ile renklendirmeye ne dersiniz?
Banyolar, plajlar, oturma odası derken yemek odalarını da unutmadık. Renkli peştamalları masa örtüsü olarak kullanabilir, yemek masalarınızı renklendirebilirsiniz. Çabuk kirlenmesini dert etmenize gerek yok. Çamaşır makinesinde oldukça az yer kapladığı için çevreye zararı da daha az olan bu yeni masa örtünüzü daha sık yıkayabilirsiniz.
5- Üzerinde ister yoga yapın ister piknik
Spor salonuna giderken yanınıza almanız gerekenler nedeniyle çantalar hep çok ağır olur. Spor salonunda yoga yaparken veya duştan sonra kurulanmak için havlu yerine peştamalı tercih edebilirsiniz.Ben yoga filan yapamam, biraz uzanıp keyif yapayım diyenlerdenseniz piknik sepetlerinize birer peştamal atmanızı öneririz.
6- İster şal, ister atkı
Renkli bir atkıyı kim sevmez? Veya serin yaz gecelerinizde omzunuza aldığınız hafif bir şalın yumuşak dokunuşunu? Kıyafetinize uygun renklerde bir peştamalı boynunuza sararak hem boynunuzu sıcak tutabilir hem de farklı bir stil yaratabilirsiniz. Veya yaz akşamlarında hafif bir serinliğe karşı yanınızda hırka veya ceket taşımak yerine bir peştamal kullanabilirsiniz.