Modal nedir? Modal içerikli bir havlunun avantajları nelerdir?

Cildinize ve kendinize karşı özenliyseniz ve ürün satın alırken içeriklerinin ne olduğunu merak ediyorsanız modal kelimesini mutlaka duymuşsunuzdur.

Modal’ın faydaları hakkında birçoğumuz fikir sahibiyiz ama tam olarak ne olduğunu, hangi materyallerden ve nasıl üretildiğini bilen kaç kişiyiz? Bu yazımızda, sizi çok fazla sıkmadan, Modal’ın üretim süreci ve faydaları hakkında kısaca bilgi vereceğiz. Haydi başlayalım…

Türkiye’de Marmara, Ege ve Karadeniz Bölgesinde yetişen Kayın ağacından üretilen modal yaş ve kuru dayanıklılığı oldukça yüksek olan bir lif çeşididir. Kumaşın özelliğini belirleyen en önemli faktörlerden biri iplik, ipliğin özelliğini belirleyen ise kullanılan lif çeşididir. Modal, sunduğu avantajlar nedeniyle kullanım alanlarına göre pamuk, penye, polyester, keten gibi farklı özelliklere sahip liflerle karıştırılarak kullanılır. Yazın tercih edilen giyim ürünlerinde serinlik hissiyatından faydalanmak için keten ile birleştirilen modal, sıcak kış günlerinde dolgun bir görünüme sahip bir battaniye üretmek için yün ile karıştırılarak kullanılabilir.

Modal içerikli bir havlunun avantajları nelerdir?

Modal, yıpranmaya karşı çok dayanıklıdır, sahip olduğu doğal beyazlık sayesinde ağartma gibi işlemler gerektirmez. Çok iyi nem transfer özelliği nedeniyle sıcak, rutubetli ortamlarda dahi konforu sunar. Bu da nemin yüksek olduğu banyolarda havlunuzun her daim kuru kalması anlamına gelir ve sizi bakterilerden korur. Teri çekerek cildin kuru kalmasını sağlayan bir yapıya sahip olan modal vucüda hava aldıran yapısı nedeniyle giyim sektöründe de tercih edilir.

Modal iplikle dokunan havlular, yumuşak bir hissiyata sahiptir. İçeriğinde Modal varsa, tam teninize layıktır, yumuşacıktır.

Havlu üretiminde yumuşaklık, doğallık, dayanıklılık gibi özellikleriyle öne çıkan pamuk ile birlikte kullanılan modal, havlunun kalitesini ve sunduğu konforu arttırır.